آموزش صفر تا صد پردازش تصویر ( معرفی )

آموزش پردازش تصویر

پردازش تصویر دیجیتال چیست ؟

یک تصویر به عنوان یک تابع دوبعدی به صورت f(x,y) تعریف می شود ، x و y مختصات مکانی و f مقدار جفت مختصات (x,y) است که شدت (intensity) یا سطح خاکستری(gray level) تصویر در آن نقطه گفته می شود. زمانی که x ، y و f مقادیری محدود و گسسته باشند به آن تصویر دیجیتال گفته می شود. پردازش تصاویر دیجیتال به پردازش این تصاویر بوسیله کامپیوتر های دیجیتال گفته می شود. هر تصویر دیجیتال از تعدادی المان های محدود تشکیل شده است که هرکدام مقدار و مکان ویژه ای دارند. این المان ها را المان های تصویر (image elements) می گویند. پیکسل (Pixel) لفظی است که بیشتر برای المان یک تصویر دیجیتال به کار می رود.

به طور کلی می توان سه نوع پردازش در نظر گرفت : پردازش سطح پایین ، سطح متوسط و سطح بالا. پردازش سطح پایین شامل پردازش هایی است که باعث کاهش نویز ، بهبود کنتراست و تیز کردن تصویر می شود.در این سطح هم ورودی و هم خروجی پردازش تصویر است. پردازش سطح متوسط شامل قطعه بندی و ناحیه بندی تصویر و اشیاء ، استخراج پارامترهای اشیاء و دسته بندی و شناسایی اشیاء است. در این سطح معمولا ورودی تصویر است ، و خروجی پارامترها استخراج شده اس تصویر است. درنهایت سطح بالا شامل “ایجاد حس” با کمک اشیاء شناسایی شده و آنالیز تصویر در سطح متوسط است. در واقع دادن قدرت دیدن مثل انسان و تصمیم گیری کردن.

در ادامه فصل اول درکتاب توضیحات کلی در رابطه با متلب و مطالبی که در فصل هایی بعدی خواهد آمد توضیح داده شده است. بنابراین مطلبی قابل ذکر و مهمی در این فصل به جز مطالبی که اشاره شد وجود ندارد. لازم به ذکر است که در کتاب پردازش تصویر گنزالس با متلب از تولباکس پردازش تصویر (Image Processing Toolbox) یا IPT استفاده می شود که معمولا در صورتی که متلب را به طور کامل نصب کنید ، به صورت خودکار در متلب قابل استفاده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *