نحوه تنظیم فیوزبیت های میکرو

جدول کامل تنظیمات فیوز بیت ها در سه مد داخلی ، خارجی وRC

معرفی فیوز بیت های میکروکنترلرهای AVR

هر سیستمی برای شروع به کار نیاز به تنظیمات اولیه دارد, برای مثال یک مادر برد کامپیوتر برای تنظیم شدن خود با سرعت CPU کلیدهایی را روی خود دارد که می توان سرعت BUS مادربرد را با CPU یکی کرد و بسیاری موارد دیگر..
FSTRT-SUT
امروزه این فیوز بیت و فیوز بیت تنظیم کلاک (CKSEL) با همدیگر ادغام شده
RSTDISBL
به میکرو ATTINY11 در شکل زیر توجه کنید, همانطور که می بینید پایه شماره یک هم PORTB.5 بوده و هم پایه RESET میکرو. در حالت پیش فرض این فیوز بیت, پایه RESET می باشد.

نکته : مواظب باشید, در صورتی که این پایه را به I/O تبدیل کردید, دیگر نمی توانید این میکرو را با پروگرامر با ارتباط SPI برنامه ریزی کنید (STK 200/300) و باید برای پروگرام کردن و بازگرداندن به حالت اولیه, از یک پروگرامر نوع موازی استفاده کنید.

SPIEN
ارتباط به صورت پروتکل سریال SPI را فراهم می سازد و به صورت پیش فرض فعال است.
BODLEVEL
این فیوز بیت زمانی که یکی از دو حالت فعال خود باشد, اگر ولتاژ VCC از مقدار انتخاب شده کمتر شود (مطابق شکل زیر), میکرو را ریست می کند. سه حالت ۴V-2.7V-DISABLE را دارا می باشد.
EESAVE
در حالت پیش فرض غیر فعال بوده و با پروگرام کردن میکرو, حافظه EEPROM نیز پاک می شود.

نکته : اگر از بانک اطلاعاتی می خواهید استفاده کنید, فیوز بیت را فعال کرده تا اطلاعات شما در EEPROM حفظ شود.

JTAGEN
این ارتباط که با استاندارد IEEE بنا شده است در حالت پیش فرض فعال است. در بیشتر میکروها از پورت C برای این ارتباط استفاده شده است.

نکته : اگر این ارتباط فعال باشد, دیگر از پورت C نمی توانید استفاده کنید. اگر به این ارتباط نیاز ندارید حتما فیوز بیت آن را غیر فعال کنید.

BOOTRST
زمانی که میکرو RESET می شود, CPU به آدرسی پرش می کند که در فیوز بیت BOOTRST تعیین شده است. مقدار این فیوز بیت به صورت پیش فرض $۰۰۰۰ است.

نکته : این فیوز بیت را تغییر ندهید, چون شما برنامه خود را از آدرس $۰۰۰۰ شروع به نوشتن می کنید و با تغییر فیوزبیت, اجرای برنامه خود را ناقص خواهید کرد.

WDTON
در حالت پیش فرض غیر فعال بوده و برنامه نویس می تواند با برنامه نویسی مقدار زمان دلخواه را انتخاب کند.

نکته : بعد از برنامه نویسی برای فعال شدن, حتما باید این فیوز بیت را فعال کنید.

M103
میکروهایی مانند ATMEGA128 و ATMEGA103 شباهت های زیادی با یکدیگر دارند, اما به طور کامل باهم تطبیق ندارند. با این فیوزبیت می توان میکروها را به طور کامل به یکدیگر تبدیل کرد.
CKSEL
مهمترین فیوز بیت یک تراشه AVR که تعیین کننده نوع اسیلاتور و مقدار فرکانس کار میکروکنترلر است. حالت های مختلفی برای تعیین اسیلاتور و فرکانس میکروکنترلر وجود دارد که عبارتند از:
۱- استفاده از کریستال خارجی فرکانس بالا
۲- استفاده از کریستال خارجی فرکانس پایین
۳- استفده از مدار RC خارجی
۴- استفاده از مولد کلاک خارجی
۵- استفاده از مدار RC کالیبره شده داخلی
۱- استفاده از کریستال خارجی فرکانس بالا
در تمامی میکروکنترلرهای AVR دو پایه مجزا به نام های XTAL1 و XTAL2 وجود دارد که برای اتصال یکی از انواع اسیلاتور استفاده می شوند. در شکل زیر از اسیلاتور کریستالی استفاده شده و طرز اتصال به پایه های نشان داده شده است. مقدار خازن های متصل شده ۳۳PF می باشد.
مقدار کریستال در صورتی تعیین کننده مقدار فرکانس کار میکروکنترلر خواهد بود, که حداکثر مقدار فرکانس نامی خود تراشه AVR که در کاتالوگ آن آمده بیشتر نباشد. این مقادیر از ۱MHz تا ۱۶MHz خواهد بود.

نکته : تنها زمان استفاده از مقادیر ۱۲MHz و ۱۶MHz از کریستال خارجی استفاده کنید, چون اسیلاتور RC کالیبره شده داخلی با صرفه تر و کارآمدتر می باشد.

۲- استفاده از کریستال خارجی فرکانس پایین
از این فیوز بیت زیاد استفاده نمی شود و تنها برای زمانی است که مقدار کریستال خارجی و یا مقدار حداکثر مدار RC کالیبره شده داخلی پایین باشد. طریقه اتصال هم مانند شکل قبلی است.
۳- استفاده از مدار RC خارجی
طبق شکل روبرو با استفاده از مدار RC و اتصال آن تنها به پایه XTAL1 (XTAL2 بدون اتصال) می توان یک اسیلاتور برای میکرو راه اندازی کرد.
مقدار خازن باید حداقل ۲۲PF باشد. فرکانس قابل دسترسی از رابطه F=1/(3RC)بدست می آید.
۴- استفاده از مولد کلاک خارجی
از یک مولد هم می توان به جای اسیلاتور برای میکرو استفاده کرد که به صورت شکل زیر به پایه XTAL1 متصل می شود.
۵- استفاده از مدار RC کالیبره شده داخلی
اسیلاتوری که در داخل تراشه AVR طراحی و کالیبره شده است که به نسبت نوع میکروکنترلر مقادیر نامی ۱ و ۲ و ۴ ۸MHz را دارا می باشد.

نکته : در حالت پیش فرض فیوزبیت CKSEL مقدر و نوع اسیلاتور, داخلی کالیبره شده ۱MHz می باشد.

نکته : در صورتی که فیوز بیت را به کریستال یا مدار RC و یا کلاک خارجی تغییر دادید, باید همان شرایط را در زمان پروگرام کردن برای میکرو فراهم کنید, یعنی اگر از کریستال ۱۶MHz استفاده کرده اید باید در زمان پروگرام کردن, این کریستال به میکرو متصل باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *