آمار
  • تعداد کالا: 0
  • بازدید امروز: 21
  • بازدید دیروز: 56
  • بازدید کل: 67421

چطور ارز CHIA بدست بیاریم ؟

بازدید:

رمز رز چیا برخلاف ارزها رایج چون بیت کوین که از متد Proof of Work برای استخراج بهره می‌گیرد، برای استخراج تنها نیازمند فضای ذخیره سازی است. ارز دیجیتال چیا از الگوریتم Proof of space استفاده می‌کند. درواقع چیا سراغ فضای ذخیره‌سازی سیستم‌های ماینرها می‌رود تا مجموعه‌ای از اعداد رمزنگاری را که از آن‌ها با عبارت «پلات» یاد می‌شود ذخیره کند.

ارز چیا

این پلات‌ها در واقع مانند برگه‌های لاتاری عمل می‌کنند. با استخراج پلات‌ها شانس ماینر برای دریافت پاداش بالاتر می‌رود. از آن جایی که ماکسیمم سایز یک پلات به صد گیگابایت می‌رسد، برای شانس بیشتر، ماینر نیازمند فضای ذخیره سازی بیشتری است. چیا می‌تواند روی تلفن‌های همراه، کامپیوترهای خانگی و حتی دیوایس‌های ضعیف نیز استخراج شود.

گفته می‌شود چیا با هدف کاهش فشار بر بازار پردازنده‌ها توسعه داده شده است. این ارز که توسط خالق بیت‌تورنت (BitTorrent) یعنی برام کوهن (Bram Cohen) توسعه داده شده است، به عنوان رمز ارز دوست دار محیط زیست معرفی می‌شود. اما پیش لرزه‌های استخراج این ارز بسیاری از فعالان حوزه دیجیتال را نگران کرده است.

قطعاتی که برای شروع ماینینگ ارز چیا نیاز دارید :

برای شروع حداقل سیستم ما باید از مادربردی حداقل سری Z490 که پشتیبانی کننده ی سری های نسل 10 پردازنده های اینتل باشد و حداقل  cpu  ما ترجیحا i7 , i9  و سری های بالاتر مثل رایزن و زنون ، حداقل نسلی که ما نیاز داریم نسل 9 و نسل 10 هست و بهترین گزینه در سری های اینتلی cpu core i9  نسل 10 هست که 10900tk هست که 10 هسته دارد که شما در واقع برای فرایند ماینینگ و پلاتینگ نیاز به core بالا داریم که بیشترین core را این cpu دارد، در واقع ده هسته دارد که thread آن 20 می شود که thread واحد محاسباتی هست که ما برای هر پلاتینگ مان 2 تا thread  حداقل نیاز داریم و برای هر پلاتینگمان بهتره 3.5 گیگابایت رم آزاد در اختیار آن قرار دهیم و هارد هم به اندازه بودجه و نیازمان تهیه کنیم .

نمونه ریگ مناسب ارز چیا

نمونه ریگ مناسب ارز چیا


 
پس ما برای انتخاب سیستم سه تا آیتم مهم داریم


» اول cpu (پردازنده) که مادربردمان براساس آن cpu انتخاب می شود
» دوم رم بالا که برای هر پلاتمان (هر دو thread) حداقل باید 3.5 گیگ در اختیارش قراردهیم 
» سوم هارد که براساس بودجه و نیاز مان که بخواهیم به این امر اختصاص دهیم .
برای خرید این قطعات شما از پایه 20 میلیون تومان هم می توانید شروع کنید و اگر یه سیستم ایده آل بخواهیم جمع کنیم باید حدودا چیزی مبلغ 200 تا 300 میلیون تومان هزینه کنیم و با توجه به پیشرفت این ارز و پیشرفت سختی شبکه آن حدودا 500 میلیون باید هزینه کنیم .

 

درآمد از ارز چیا برحسب فضای هارد چه مقدار است؟


برای محاسبه خروجی این ارز یک نرم افزار ماشین حسابی وجود دارد که وارد سایت چیا می شوید و مقدارهاردی که دارید را وارد می کنید و مقدار درامد احتمالی تان را به شما اعلام می کند، احتمالی بودن درامد به این معنی است که در این فرایند داریم به صورت انفرادی ماین می کنیم و چون ماینینگ ما جمعی یا به صورت استخری نیست ، و دقیقا مشخص نیست که چه زمانی ما بلاک را حل بکنیم یا چه زمانی یک پاداش را دریافت بکنیم . از این جهت شما باید در نظر داشته باشیم که هر چه تعداد هارد ها و شرایط قطعاتمان مناسب تر باشد ،احتمال برنده شدن شما برای بلاکتان بیشتر است .

برای محاسبه مقدار درآمدتان از ارز چیا برحسب فضای هارد دیسکتان روی لینک زیر کلیک کنید.
https://chiacalculator.com


نکته ای که در اینجا حائز اهمیت هست این است که در ابتدای شروع فرایندتان و شکل گیری  و طبقه بندی هاردتان برای شروع ماینینگ نیاز به یک هارد با سرعت بالا ترجیحا ssd   و ترجیحا سری NVMeM.2  نیار دارید که بهترین گزینه سامسونگ سری  evo هست که حالا ۹۷۰ و مدل های مختلف است پس حداقل مارد برد تان هم NVMeرا هم ساپورت بکند و قبل از هر چیز آنرا چک بفرمایید .

نمودار تفاوت هارد SSD و HDD و NVMe


و در واقع شما صرفا این ۵۰۰ گیگ یا یک ترابایت هارد پایه ای که  NVMeهست را برای استارت فرایند پلاتینگتان نیاز دارید و بعد از ان در ماینینگتان آنچنان استفاده ای ازآن نمی کنید ،شما بیشتر بعد از اینکه یک  NVMeای راتهیه کردید هاردهای HDD را در کنارآن قرار می دهید و آنها فرایند ماینینگتان راانجام می دهند ، اما برای پلاتینگتان و برای استارتش شما حتما نیاز به اون پلتفرم و زیر ساخت هایی که گفته شد نیاز دارید.هیچ مطلبی یافت نشد